Avaleht » Meetod  »  Õnnestumisprotsent  »  Erinevad meetodid

Erinevad meetodid

Nikotiini asendusravi (NAR)


Nicorette ja NiQuitini kodulehtdelt ei ole õnnestumisprotsente võimalik leida, rääkimata läbiviidud uuringutest, kuid läbi on viidud vähemalt 132 kliinilist uuringut kasutades NARi. Paljud neist uuringutest on rahastatud tootjate endi poolt.

Mõndade uuringute kohaselt tõuseb NARi (näts, plaaster) kasutades õnnestumise võimalus platseeboga võrreldes ligi 60%. Kõlab paljulubavalt, kuid mida see tegelikult tähendab?

Eeldades, et platseebo õnnestumisprotsent on 6-10% (umbes kaks korda kõrgem, kui täielikult ilma abita), siis NAR’i õnnestumisprotsent on 10-16%.
Teiste sõnadega on NAR’i ebaõnnestumisprotsent umbes 85-90%.

Paljud sõltumatud kommentaatorid kahtlevad isegi nendes numbrites, öeldes, et päris elu (väljaspool tehistingimusi, mis sisaldavad tihtipeale korduvaid nõustamisseansse) NAR’i õnnestumisprotsent on kuue kuu järel vaid 7%. On tehtud mitmeid uuringuid, mis kinnitavad taolisi väiteid. Teised uuringud on avaldanud, et teist või kolmandat korda NARiga katsetajate õnnestumine on suisa 0%.

Seega NAR’i parim tulemus on uuringute kohaselt 15% ja halvim on 0%

Kuurimaksumus läheb teile tihtipeale kallimaks kui suitsetamine ja ka siis ei garanteeri teile keegi tulemust.

——————————————–

Antidepressandid (Zyban või Wellbutrin)


Õnnestumisprotsentide leidmiseks tuleb leida natuke aega, kuid need võib Zybani kodulehelt leida küll. Ühe uuringu kohaselt oli Zybani õnnestumisprotsent 18%, samas kui platseebo oma oli 11%. Teiste sõnadega, hoolimata kuuri kõrgest maksumusest ja tohutu pikast kõrvalnähtude nimekirjast, jätab Zybaniga suitsetamise vähem kui üks inimene viiest (ja enam kui pooled neist oleks seda teinud platseeboga). Tuleb ka ära märkida, et see 18% sisaldas intensiivset nõustamist, seega reaalses elus oleks see number tõenäoliselt tunduvalt madalam.

——————————————–

Chantix / Champix


Chantix’i koduleht ütleb enda õnnestumisprotsendiks 44%, kuid seal on mitu küsimärki. Esiteks on see 12 nädala õnnestumisprotsent, mitte 6 või 12 kuu, nagu on normiks. Sellist eksitavat andmete edastust kasutatakse tihti ja kellelegi, kes numbritesse ei süvene, võib see märkamata jääda.

Teiseks sisaldab see õnnestumisprotsent, nagu Zybani puhulgi, nõustamist. Kolmandaks on 12 nädala näitaja olla eksitav, sest selleks ajaks on katsealune just lõpetanud kangete rohtude kuuri, mille mõju on tõenäoliselt ikka veel tuntav. Mis juhtub siis, kui ravimite mõju kaob?

Kahjuks annab hiljutine uuring ka vastuse: pool neist 44%, kes jätsid suitsetamise selleks 12 nädalaks, suitsetavad aasta möödudes uuesti.

Teised uuringud kinnitavad seda näidates, et 12 kuu õnnestumisprotsent on 22%, kuid nagu juba maintud – tehistingimustes. Kui suur osa sellest 22% on Champix’il ja kui suure osa saaks selle kirjutada 26-le üks-ühele nõustamisseansile nende Champixi varustajaga. Kui paljudel on ka reaalses elus võimalik käia arsti juures aasta jooksul 26 nõustamisseansil?

Chantix’i näol on tegemist tõsise ravimiga ja see ei sobi kõikidele. Lisaks soolasele hinnale on kõrvalnähtude nimekiri väga väga pikk.

——————————————–

Hüpnoos


Vastavalt Cochrane veebilehele on hüpnoosi efektiivsust uuritud üheksal korral. Siin on nende järeldus:

„Hüpnoosi tulemused ei ole suitsust vabanemisel näidanud kõrgemaid tulemusi, kui teised meetodid või mitte millegi kasutamine.“

Seega hoolimata, et nad tihti väidavad enda õnnestumiseks 90%, ei ole hüpnoos ja selle harud (NLP, EFT jne.) efektiivne viis suitsetamisest loobumisel.

——————————————–

Nõelravi / laserteraapia


Peale 23 eraldi uuringut, oli Cochrane järeldus:
„Pikaajalised tulemused kinnitasid, et akupunktuuril ja liba-akupunkuril ei ole vahet. Puudus tõendus, et akupunktuur võiks suitsetamisest loobumisel olla efektiivsem, kui ravi mitte kasutamine“.
Samas kui akupunktuur võib olla vägagi efektiivne teatud tervisemurede puhul, ei ole suitsetamisest loobumine üks neist.

——————————————–

Erinevad herbaalsed tooted (Smokeaway, Cig-Arette, Smoke Deter, Zero Nicotine jne.)


Taolised tooted väidavad tihti enda õnnestumiseks väga kõrgeid numbreid, kuid nende väiteid ei kinnita ükski iseseisev, tõenduspõhine uuring.

Enamjaolt kasutatakse õnnestumisprotsendiks nende raha tagastuse protsenti: nad väidavad, et kui klient enda raha tagasi ei nõudnud, ju siis ta jättis nendega suitsetamise.Kuid põhjusi, miks klient enda raha tagasi ei nõudnud võib olla mitmeid – küllaltki madal hind, laiskus või apaatia näiteks. Põhjust on kahelda selles väidatavas 90-100% – sest herbaalsed vahendid ei aita suitsetajal toime tulla psühholoogilise probleemiga.

——————————————–

E-sigaretid


Me otsisime siia meetodeid, mille edukust on uuritud ja analüüsitud. E-sigarettide kohta puuduvad andmed, et need aitaksid suitsetamist maha jätta. Ei ole uuringuid, mis kinnitaksid, et tegemist oleks efektiivse või vähem efektiivse meetodiga suitsust loobumisel. Ise nad turundavad enda toodet, kui alternatiivi tavatubaka suitsetamisel ja samas ka meetodit suitsust loobumisel. Üks toode teeb kahte täpselt vastupidist asja – säilitab sõltuvuse ja aitab sõltuvusest vabaneda. Nad on öelnud, et nikotiin ei ole peamine põhjus, miks inimesed suitsetavad. Juba selline avaldus laseb mul kõiges järgnevas kahelda. E-sigarettide loogika kohaselt tuleb suitsust loobujal osta aina väiksema nikotiinisisaldusega sigarette, kuni ühel hetkel suitsetab inimene juba nikotiinivabu sigarette ja siis loobub sellestki. Kunagi turundasid tubakafirmad endi light sigarette täpselt sama loogikaga, mis osutus täielikuks müüdiks. Uimastisõltuvus lihtsalt ei toimi sel moel. Kuid minu sõnu ei kinnita ega lükka ümber ükski uuring, seega seniks jääb ainult minu arvamus.

——————————————–

Need ja teised analüüsid võib leida Cochrane.org leheküljelt. Taolised uuringud on olulised, kui te olete langetamas otsuseid ning soovite saada kontrollitud ja kindlaid numbreid. Kuigi tõenduspõhised uuringud viiakse tihti läbi tehiskeskkonnas ja päris elus koos tavatingimustega võivad tulemused erineda, on need tänapäeva tavameditsiini silmis kõige usaldusväärsemad.

Allen Carri Easyway® uuringute tulemusteks vajuta SIIA