Avaleht » Meetod  »  Allen Carr

Allen Carr

allen_carr_new

Allen Carr sündis 1934 Londonis tööliste perekonda. Kuigi oli lapsena sportlane ja innukas suitsetamise vastane, alustas ta suitsetamist sõjaväes aastal 1952.

Aastaks 1958, mil temast sai sertifitseeritud audiitor, oli ta ahelsuitsetaja.

Allen kirjutas oma biograafias: “Kehval päeval tegin ma umbes viis pakki, kuid mitte kunagi vähem kui kolm.”

Allen oli lisaks oma ahelsuitsetamisele ka “ahel-loobuja”. Tema sõnul oli mahajätmine raske, kuid mittesuitsetamine peale mahajätmist veelgi raskem. “Korra suutsin ma suitsust hoiduda ja põrgupiinu taluda kuus kuud järjest, kuni sirutasin käe sigareti järele ja süütasin selle. Ma ei häbene öelda, et nutsin kui titt. Ma nutsin, sest arvasin, et olen määratud suitsetama kogu ülejäänud elu.” Peagi peale seda traumaatilist juhtumit avastaski Allen Carr oma kuulsa Easyway meetodi. Vaata videot, kuidas Allen Carr selgitab Easyway meetodit.

“Ma taipasin järsku, et tegemist ei olnud sellega, et ma oleksin nõrk, ega sellega, et sigaretid olid nii suurepärased, et ma ei saanud nendeta elada. Ma mõistsin, et asi oli hoopis selles, et suitsetajaid on pandud ekslikult arvama, et nad saavad suitsetamisest naudingut ja et see leevendab nende stressi, kui tegelikult leevendavad nad iga sigaretiga hoopis nikotiinist tekkinud võõrutusnähtusid. Sain aru ka, et ainus põhjus, miks ma suitsetasin, oli, et eemaldada nikotiini võõrutussümptomid ja seda tehes tundsin end paar minutit mittesuitsetajana. Sellest hetkest kui ma mõistsin seda, kadus mul igasugune soov ja vajadus edasi suitsetada ja sellest päevast alates ei ole mul kordagi tekkinud suitsunälga. Peale aastaid ebaõnnestunud katseid ja pingutusi oli maha jätmine täielikult katsumuste vaba ja ausalt öeldes ka uskumatult nauditav.”

1983 asutas ta esimese Allen Carr’I Easyway keskuse Londoni kesklinnas Wimbeldonis. Seal veetis ta 25 aastat pidades seminare, näidates suitsetajatele lihtsaima viisi vabanemiseks.

Sõna, meetodi ennekuulmatust efektiivsusest, levis kulutulena ning juba varsti lendasid suitsetajad Londonisse üle terve maailma, et osaleda tema seminaridel. Samal ajal kui soovijate ootenimekiri venis aina pikemaks, kolis Carr suuremale pinnale, kuid peagi selgus, et ta ei suudaks eladeski tulla toime aina kasvava nõudlusega.katkine suits

Et muuta meetod kõigile kättesaadavaks, kirjutas Allen Carr raamatu Allen Carr’s Easyway to Stop Smoking. Sellest sai üle öö bestseller ning ta on seda tänase päevani. 2008 aastaks on raamatut müüdud enam kui kümme miljonit koopiat ning seda on müüdud rohkem kui kõiki teisi suitsetamise maha jätmisest rääkivaid raamatuid kokku.

Seoses raamatu levimisega paljudesse riikidesse, kasvas jõudsalt nõudlus ka seminaride järele. Carr hakkas koolitama väikest seltskonda inimesi, kes olid meetodit kasutades isegi maha jätnud ja olid Alleniga ühendust võtnud, et pakkuda oma toetust. Igal aastal külastab seminare enam kui 50 000 inimest, mida peetakse enam kui 45 riigis.

Juulis 2006 avastati Allenil opereerimatu kopsuvähk. Tema perekonna ajaloos on olnud mitmeid vähijuhtumeid. Ta õde suri kopsuvähki oma neljakümnendates aastates ja ta isa samasse haigusesse varajastes viiekümnendates. Allen ütles: “Kui ma ei oleks suitsetamist maha jätnud, oleksin surnud 20 aastat tagasi. Need viimased 23 aastat on olnud mu elu parimad aastad – ma ei muudaks midagi.”

29 novembril 2006 suri Allen oma kodus rahulikult une pealt. Teda ümbritses tema perekond. Kümned tuhanded kirjad endistelt suitsetajatelt ummistasid kirjakaste ja allencarr.com foorumit. Suured tele- ja ajakirjandusväljaanded, kelle hulgas olid BBC, the New York Times, The Economist, Washington Post, Forbes, the British Medical Journal, the New England Journal of Medicine and the Harvard Medical Review, kajastasid ta elulugu.

The Economist ütles tabavalt pealkirjaga:

“Allen Carr: Suitsetajate päästja”